Toprak ve Piyasa

Önce talebi yaratıyorlar sonra da onu karşılayacak şeyleri”arz ediyorlar”(*) Buna da piyasanın serbestliği diyorlar. Arzın talebi karşılamak için çıktığını söyleyecek kadar da cüretkarlar.
Yukarıdaki resimdeki mantıksızlık bunu gösteriyor. O binalar oraya barınma ihtiyacına çözüm arz etmek için dikilmemiş. O binalar dikilmiş ve bir piyasa oluşturulmaya çalışılmış.
Binaların önündeki pis, iğrenç yeşillik de muhtemelen orada yapılması en verimli ekonomik faaliyetin, yani en rasyonel olan şeyin uzatmaları oynamasının görüntüsü.
Piyasa en rasyonel olanı yapmaz. En kârlı olanı yapar. Karnınızı doyurmak; talep icat edip, icat edilmiş talebe dayanarak yüksek bir fiyat belirleyip ev dikmekten daha az kârlı olduğu için oraya bina dikiyorlar. Ve herkes sadece bunun için yarıştığı için bok gibi kalitesiz ve sağlıksız şeylerle beslenmeye mecbur kalıp beton pisliklerinin içinde dolanıyorsunuz.
Toprağın yok oluşunu izleyin, kapitalizmin verimsizliğini göreceksiniz. Çünkü metalaştırma işinin en doğal kurbanı her zaman toprak ve onun üstündeki-altındakiler oluyor.

___________________________________________
(*) Yanılıyor da olabilirim. Belki de birileri bir sabah uyanmış ve ben akıllı telefon istiyoum, hatta onun ekranına bakmak zor geldiğinde koluma takacağım plastik, çirkin bir bileklik istiyorum, eşşek olduğum için sinekler gelince başımı sağa sola sallayıp kulaklığımın kablosuna dolaşıyorum, o yüzden kablosuz kulaklık da istiyorum ama sonra o fındık kadar zımbırtılar kaybolmasınlar diye onları birbirine bağlamak için 25 dolara da ip istiyorum demiştir belki. İddia çöker.

Düşüncelerinizi yazın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.