Birleşmiş Mağazalar Derneği

Birleşmiş mağazalar derneği başkanı ağlıyor:
Döviz bazlı yapılan kontratlar son yıllardaki kur artışıyla beraber büyük sıkıntılara yol açmış.
Bu derin analiz karşısında bir durup düşündüm.

Kiracı niye döviz ile kira ödemeyi kabul eder? Ya da şöyle sorayım: Mal sahibi niye döviz ile kira talep eder?

Eğer kur zamana göre değişen bir şey olmayıp bir sabit katsayı olsaydı, mal sahibinin talep ettiği miktarı kur değeri ile çarpıp onun karşılığını kontrata yazarlardı, değil mi?

Sakın bu değişebilir bir şey olduğu için döviz ile kira kontratı yapılmış olmasın? Hatta, sakın kiracı bu işi bir risk olarak göze alıp, nominal değer üzerinden daha düşük bir ödeme karşılığı döviz ile ödemeyi kabul edip risk üzerinden fiyatlandırma yapmış olmasın? Ya da kiracı düz bir salaktır, esen rüzgarın gazına gelip ne pahasına olursa olsun bir AVM’de bir köşe tutup keriz kazıklayıp her türlü parasını çıkaracağını varsaymıştır. Olabilir..

Her durumda, şimdi kur yükseldi diye ağlamak niye birader?

Bu durumda kur yükselince kira bedelinin TL olarak artması, üç olasılıktan birinin (yüksek olasılıklı olanın) gerçekleşmesinden başka bir şey değil, değil mi?

Başkan, bir uzaylıların gelmediği kaldı, öngörmediğimiz her şey oldu diyor. Kur yükseldiği için dövizle kira ödeyen adamların gelirlerinin azalmasından şikayetçi olduktan sonra bunu söylemiş olması daha bir komik tabi. Allah Allah, yoksa biz Ortadoğu’da üç bir yanı savaş ve siyasi gerilimlerle çevrili bir ülke miyiz yoksa? Çok ilginç! Sen bir AVM’de insanlara temel ihtiyaçları olmayan bir şeyleri, popüler trendlerin ve türlü göz boyamaların itici gücüyle satmaya çalışacaksın ve bunun içinde bulunduğumuz coğrafya ve siyasi koşullardan er ya da geç olumsuz etkileneceğini öngörmeyeceksin.

Millet nasıl kazanırsa kazansın, nereden bulursa bulsun parayı, yeter ki bize gelsin biz de onları kekleyelim diye derin bir strateji kuracaksın. Senin bunu düşündüğünü anlayamayan büyük mütteahitlerin yaptığı AVM’lerden yer tutup onların kucağına oturacaksın. Sonra işler eninde sonunda patlayınca yetişin beni kurtarın diyeceksin.

Adam resmen “neyle uğraşırsan ona benzersin” önermesinin az buçuk konuşabilen bir kanıtı!

Düşüncelerinizi yazın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.