Kandil Tebrik Mesajları

Dinimizde “kandil” denen önemli akşamlar var. Bunlar yılın bir dönemi art arda geliyorlar. Bu dönem, bizim bildiğimiz takvim içinde gezip duruyor. Bu geceleri kabaca, giyim mağazalarının indirime girmesine benzetebilirsiniz. Çünkü günahlar kolayca affedilir, yapılan ibadetlere normal zamanlarda ibadet etmeyi feasible olmaktan çıkaracak büyüklükte çarpanlarla ekstra sevaplar verilir. İşte bu kandillerde, normalde selam vermediği insanlara tebrik mesajları atan bir kitle vardır. Bunların, bazısı daha sabahtan gelmeye başlayan mesajlarına da KTM diyoruz işte..

Bana gelenlerin kabaca yarısı, bende kayıtlı olmayan numaralardan geliyor. Bu mesajların yine yaklaşık yarısı, onu yazan kişinin ağzından yazılmış bir tebrik cümlesi ya da dua temennisi değil.

En dikkatimi çeken şeyse, yeni dönem ergenlerde türeyen “tüm İslam aleminin…” muhabbeti. Bu arkadaşlar tüm İslam alemi ile neyi kastettiklerinin farkındalar mı emin değilim. Dahası benim zavallı sms inbox’ımın tüm İslam âlemi adına nasıl bir önemi var onu da anlamış değilim. Sonuçta ben, akşam 4 bira alıp patlamış mısır + film yapmayı planlarken kandil olduğunu bu smsler sayesinde öğrenen, birayı iptal mi etsem diye vicdan muhasebesine girişen bir insanım. Bir gün süper bir güce kavuşup dünyayı kurtaracak bile olsam hareket noktam “İslam âlemi” olmazdı. Hal böyleyken, kim olduğunu bile bilmediğim birinin “tüm İslam aleminin berat kandilini kutlarım” mesajını bana yollaması üzerine durup bir düşünmüyorum değil arada..

Eminim bu muhabbetlerin kralı Facebook’ta dönüyordur ama o ortamdan olabildiğince uzağım hamdolsun. Hâla SMS ile kandil tebriği yazan arkadaşlar madem bu olaya bu kadar takıntılılar, 120-130 karakterlik bir iki cümle kurabilecek kadar dilimizi öğreniversinler bir zahmet ya..

Bir de bir şekilde numaranızı ele geçirmiş belediye başkanı vs. tayfası var ki, onlardan gelen SMS’ler Richard Dawkins’ten daha etkili bir ateist olma sebebidir.

Şu yazıyı daha da ilginç kılan, tam bunu yazmakla uğraştığım esnada diğer pencerede bir ışık şiddeti sensörünün sürücüsü için kod yazıyor olmam… Nitekim kandil deyince akla candela gelmiyor değil..

Düşüncelerinizi yazın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.