Dilencilere Cevaplar

Arkadaşlar, size tavsiyem, dilencilere yardım etmeyin. Onları tersleyin, durduk yerde üzerinize gelip sizden bir şeyler istenmesinin anormal bir davranış olduğunu onlara hissettirin. Eğer herkes böyle davranırsa zaten bunların sayısı azalır. Dilencilik düşük nitelikli bir tür dolandırıcılıktır. Bu insanların çoğu girdikleri mekanlarda etrafı fıldır fıldır gözetliyorlar. İyi bir şey yapma olasılığınızı değerlendirirken, bununla beraber, bu insanların aslında potansiyel bir tehdit olduklarını da hesaba katın. Fiziksel olarak zayıf durumda olabilecek insanların, yaşlıların vb. bunlara maruz kaldıklarını düşünün.

Ha, belki bir cuma günü size Hızır Aleyhisselam denk gelecek ümidiyle boş çevirmiyorsunuz bu tokatçıları ama emin olun çoğu paranızı aldıktan sonra sizin ne kadar aptal olduğunuzu düşünüyor. Eğer bir gün Hızır kapınızı çalar ve siz de onu siktir ederseniz bunun mesuliyeti bu işi adam çarpmanın kolay yollarından birine dönüştürmüş olanlar olacaktır.

Bir memlekette dilencilerin (ve diğer tip dolandırıcıların) çok olması, o memlekette ahlaksızlığın yaygın olduğunun bir göstergesidir.

Ben bu düşüncelerle, dilencilere yardım etmiyorum. Onları tamamen güvenlik kaygılarıyla uzakta tutmaya çalışıyorum. Parayı gerçekten zor bir yolla kazanıyorum ve benim için önemli olacak bir miktar olmasa bile onu çok kolay yoldan, bizi dolandırarak kazananlara vermekten kaçınıyorum.

Bu esnada karşıma çıkan dilencilere söyleyemediklerimi, ya da tam olarak söyleyemediklerimi aşağıda listeledim:

“Buralarda dürüst bir esnaf biliyor musun kardeşşşşşşş” ağzı yaparak iş yerine dalan yavşak..

Eğer beni dürüst bulmadıysan, dürüst birini arıyorsan, sözüme niye güveneceksin? Yok ben dürüstsem o zaman başkasını niye soruyorsun? Bu sana sorulduğunda Allah-mallah diye zırvalayacağına neden ortaya attığın lafın açıklamasını yapamıyorsun. Madem bulunduğum mekana destursuz dalacak kadar alfa erkeğisin, o zaman üstüne bir adım attığımda elimdeki tornavidaya bakıp götün götün kapıya da kaçmayacaksın.

Kucağında çocukla kapıya dayanıp, benim dışarı çıktığımı gördüğün halde formda bir stoper gibi beni durdurmaya çalışan berduş Suriyeli. Kazık kadar adamsın. Madem bu kadar da formdasın… Gidip doğduğun toprakları savunsana be dümbük herif! Bana ne şarj yapıyorsun! Ben mi sürdüm seni vatanından? Zaten iskeleye varınca grup halinde semte yayıldığınızı anladım. Gerçi sizden çok sizi buralara kadar salanlar onur fukarası ama bu başka mesele tabi.

İş yerine akşam saati damlayıp havale-mavale- İstanbul- arge teşviği diye sayıklayan abla. Sen gördüklerimin en beceriksiziydin. Hikayeni daha kafanda netleştirmemişsin gelmiş bizi çarpmaya çalışıyorsun. Hele o bir soru sorulunca yüzünün aldığı komik sırıtma ifadesi var ya. Akıllarda Adnan Aybaba’nın Dostoyevski muhabbetini hatırlatarak kalacaksın. İki kişi o kadar kafa patlattık, neden söz ettiğini bile anlamadık. Sen yolda yerde para bulsan alıp cebine atamayacak kadar aptalsın bence.

Cuma saati elinde yalandan bir bastonla dükkan dükkan dolaşan dilenci amca. Bence o elindeki sopayı baston gibi kullanmak için insan içine çıkmadan önce biraz pratik yap. Bir de, anladık, namusuyla çalışanları mal olarak görüyorsun da, ağzından düşürmediğin o Allah rızası kavramını cuma saati milletin iş yerlerini gezip taciz yapmakta değil, 100 metre ötedeki camiye gidip orada arasana be koca pezevenk…

Kenardan geçip giderken, panjurların arasından lahmacun yediğimi görüp “hah siktim şimdi ebeni” tavrıyla kapıya dayanan amca… Sana 3 lahmacunumdan birini verdim. Yerken, otobüste yanıma oturmuş amca tadında sohbet ettin. Lahmacun bitti, daha sana verdiğim ıslak mendille ağzını silerken Allah rızası diye zırvalamaya başladın. Yemek yerken anlattıklarından senin düşkün falan olmadığını anlamayacak kadar salak olmadığımı göremeyecek kadar yaşam tecrübesinden yoksun yaşlanmışsın.  Seninle yemeğini paylaşan adamı kandıracak kadar haysiyetsiz birisin. Kafana bir tane vurmadığıma şükredeceğine “az önce sohbet ediyorduk, niye kızdın” havalarına giriyorsun.

Bir anda deniz etkisi kar sağanağı gibi sokağın başından yayılıveren gruptan kopup gelen tesettürlü kız. Sana, o sattığın, nasıl yapıldığı belli olmayan kurabiyeleri yemeyeceğimi söyleyince olsun para verin diyecek kadar hazırlıklısın. Bu sayede bu listeye girdin. Neden diye sorunca Allah rızası diyorsun. Bir kere, ben sana neden diye sorunca bunları kimin hayrına satıyorsun demek istiyorum. İkincisi, senin kimbilir hangi cemaatin saçma sapan emellerine hizmet etmene yardım etmemle Allahın rızasının ne alakası var? Dini aktivist olmadan önce böyle şeyler düşündün mü yoksa kullanılmak kader mi?

Hem de alay eder gibi, semt pazarının kurulduğu gün kapıya dayanıp patik matik satmaya çalışan kadın. Geldin, Allah rızası dedin, biz bunları ne yapalım, git pazarda sat dedik Allah rızası dedin. Hadi yürü deyip kapıyı kapatırken Allah belası dedin. Madem hayrı ve şerri sen taksim ediyorsun, be sürtük karı, niye kapımıza gelip bizden yardım dileniyorsun?

 

Düşüncelerinizi yazın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.