İçki bütün kötülüklerin anası ise…

İçkinin tüm kötülüklerin anası olduğu söylenegelir.
İnsanoğlunun yaptığı tüm kötülükler deyince böyle tek bir cümleye, tek bir önermeye sığmayacak kadar büyük, dehşet bir şeyden söz ediyoruz, çılgın bir literatür hakkında konuşuyoruz, dikkatli sallamak lazım.

Biri çıkıp işte tüm bu kötülüklerin anası aha budur dediğinde o şey üstünde bir düşünmeye değer..
Bu, içkiymiş..
Tamam.. Diyelim ki doğru..

Seneler evvelinden beri “ulan bunun anası içki ise babası kim o zaman” diye düşünür dururum.
Yeşilay derneğinin bir çalışmasına baktım. Aile içi şiddet, cinayetler, cinsel saldırılar.. Bunların azımsanmayacak bir kısmı alkollü insanlar tarafından işleniyor.
Trafik kazaları zaten ayrı bir fasıl.  Ne zaman bir şey yazarken konu trafiğe gelse dalıp gidiyorum zaten.

Lafı dolandırmayacağım. İçki kötülüklerin anasıdır. Ama bu işveli ve doğurgan kadını hamile bırakan insanların aptallığının ta kendisidir.

En basit meselede bile suçlu olabileceği ihtimalini kabul edemeyen, kibarlığı, tevazuyu, anlayış göstermeyi zayıflık olarak gören, kendisini “olduğundan daha güçlü” ve saldırgan göstermeye çalışmanın hayatta başarılı olmanın yolu olduğunu sanan, terk edilmeyi, umursanmamayı, gözden çıkarılmayı insan öldürmek için en güçlü yeter koşul gören, hiç kimseye güvenmeyen, herkese hain hain bakan, selam vermeyen, almayan, tanımadığı birine nasıl hitap edeceğini bile belirleyemeyen bireylerin azımsanmayacak bir yekun tuttuğu bir toplumda yaşıyorken…

Kötülük denen çocuğun anası hakkında atıp tutmak…

Afedersiniz ama biraz ukalalık gibi geliyor bana…


İçkinin iyi bir şey olduğunu savunuyor değilim. Aksine, çok kötü bir şey olduğunu düşünüyorum. Hatta, belli bir miktara kadar alınan şarap, bira gibi şeylerin sağlığa faydası olduğunu anlatan araştırmaların aslında ne kadar büyük bir hata yaptıklarını başka bir yazıda anlatmayı da düşünüyorum.

Öte yandan “içki bütün kötülüklerin anasıdır” gibi bir genelleme ile toplumdaki kötülüklerin çözümünü hedef alınmasının saçmalığını da görmezden gelemem.. İçki birey sağlığını tehdit eden, kontrol altında tutulması gereken bir şey ama kötülüklerin pek çoğunun sebebi falan değil. Sosyal ve ekonomik yozlaşmamıza dair pek çok hikayenin baş aktörü parmağına içki değse o parmağı kesecek tipler.. Ama içkiden uzak durulması bir toplumu daha huzurlu ya da adaletli kılmıyor. Hatta iş inada binerse, ülkeler bazında ters bir korelasyon bile öne sürülebilir.  Bir şeyi şeytanlaştırıp tüm kötülüklerin sebebini o ilan etmek tam bir Ortadoğulu huyu ve bu gerçekten insanın sinirini bozuyor.

Düşüncelerinizi yazın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.