Kar

Güneş sistemimizde sadece İstanbul’un belli semtlerinde görülebilen bir tür doğa olayı.

İstanbul trafiği denen dünyanın en yaşamsal dinamiğine olumsuz etkileri vardır. Bu etkileri en aza indirme yöntemlerinin başında okulları tatil etmek ve 1cm cıvık karda kayan arabaları haber yapmak gerekir.


Aşağıda bir Avrupa haritası var.  Belli başlı bir kaç kenti yıldız ile işaretledim. Bu kentlerin hepsinin İstanbul’dan daha kuzeyde yer aldığını görmüşsünüzdür. Sadece Madrid ve Napoli, İstanbul ile hemen hemen aynı enlemdeler. Burada gözükmeyen Atina, biraz daha güneyde kalıyor. Kıta Avrupası’ndaki şehirlerin büyük çoğunluğunun karasal iklime açık yerlerde olduklarından ise söz etmeye gerek bile yok sanırım.  Bu arada, İstanbul’un yıl içinde geçirdiği karlı gün sayısı 5’ten az ve en soğuk ay olan Ocak ayı ortalama en düşük sıcaklık değeri 3,1 *C

Ortalama düşük sıcaklık Paris için 2,7 , Berlin için -3,  Prag için -4, Londra için ise 1 derecedir.

europe

Bu sabah karlı bir güne uyandık. Yerde 20cm ve fazlası kar vardı. Böyle hep görülmeyen şiddette bir yağışın pazar gününe denk gelmesi güzel bir tesadüf. Bir ara bir şeyler almak için dışarı çıktım. Ortalık sağda solda kalmış arabadan geçilmiyordu. Bizimki gibi sürekli kar yağmayan bir yerde böyle bir yağışta çıkıp biraz yürüyüş yapmak istersin değil mi? Ama hayır. Adamlar 500m ötedeki markete arabayla çıkmayı tercih ediyorlar. Türk’ün araba sevdası gerçekten uğruna romanlar yazılmaya değer bir mesele..

Kısa yürüyüşümde 10’dan fazla yolda kalmış arabaya rast geldim. Bir ikisine yardım etmek zorunda kalmamak için yolumu bile değiştirdim. Bir iki minibüs dışında hiç zincir takmış araca rastlamadım. Kar lastiği ise her 5 arabadan ancak birinde ya vardı ya yoktu. Ben yanından yürüyüp giderken birkaç derece eğimli bir yolda boşa patinaj yapan araçları izledim. Pazar sabah saat 11’de, bunca insanın kar lastiği bile olmayan arabalarıyla yola çıkmalarına neden olan şeyleri merak ettim.

Bu günkü gözlemlerimi neredeyse gökten yağan her 10 kar tanesine bir kiralık şirket aracı düşen İstanbul’daki duruma ölçeklendirince neden kar gibi çok güzel ve bir o kadar da olağan bir doğa olayının “esaret”, “çile”, “kabus” gibi sözcüklerle betimlendiğini anlamak kolay.

Bu arada, ABD’nin başkentinde kar kalınlığının 100cm’yi geçtiği haberleri de geldi. Böyle bir şey İstanbul’da olsaydı sanırım okulları Haziran’a kadar tatil ederlerdi. Peki ABD’de okullar tatil olmamış mı diye düşünen arkadaşlara, durumdan etkilenen yerlerde özel araçla trafiğe çıkmanın yasak edilmiş olmasını düşünmenin daha ufuk açıcı olacağını belirtmek isterim.

Düşüncelerinizi yazın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.