Ateşle Oynamak..

Bizim bir F16 sınırda bir Rus Su24’ünü düşürdü. Ardından Rusya ve Türkiye arasında gerilimli bir süreç başladı.
Bununla ilgili olarak, Cumhurbaşkanımız Rusya’nın ateşle oynadığını söylemiş.
Ben tam aksini düşünüyorum.
Sizden kesinlikle daha güçlü biriyle, sonunu getiremeyeceğiniz şekilde dalaşıyorsanız bence ateşle oynayan ondan çok sizsiniz..

Gerçeği objektif biçimde görebilmek en etkili silahlardan birisidir. Bizde buna hainlik ya da korkaklık gözüyle bakılır.

O yüzden meydan siyasetçilere kalır. Onlar da siyasetlerini yaparlar.

Deli gibi ihtiyacın olan alternatifsiz bir ürünü alırken para bende diye düşünerek üst perdeden pazarlık etmeye benziyor bizim hâlimiz. Çünkü en değerli malzememiz siyasetimiz…
Kendi üretimimiz uçaklarımız füzelerimiz radarlarımız yok ki…
Biz Rusya’da nükleer santral kurmuyoruz ki, onlar burada kuruyorlar… Santralde çalışacak teknik personel Rusya’da üniversite eğitimi görüyor. Doğal gaz ve petrolde durum daha da vahim..

Ama biz Rusya kaybeder diyebiliyoruz… Ah, en iyi bildiğimiz meşgalemiz, siyasetimiz….

Ama bu olaydan sonra sınırımızın hemen güneyine S400 füze sistemi yerleştiren Ruslar bence hiç de siyaset yapmıyorlar. Eskişehir’den, Konya’dan, Diyarbakır’dan kalkacak bir uçak, Ruslardan habersiz sınırın 200km yakınına bile yaklaşamayacak.. Bizi korumak için NATO’nun konuşlandırdığı Patriot sistemleri söküleli epey oldu. Zaten Patriot’lar pek çok açıdan S400’lerin çok çok gerisinde kalmış bir füze sistemiydi. Artık o da yok. Merak edenler dişini sıkıp bunların teknik ayrıntılarını okuyabilir ve ardından güçlü nato üyesi Türkiye geyiğine devam edebilir.

Bizde kendimizi korumak için karadan atılan orta/uzun menzilli bir füze sistemi yok. Bu işi, bu günlerde 4’lü kol halinde devriye uçuşu yapan F16’lar ile halletmeye çalışıyoruz.
Bir füze sistemi ihalesine çıktık aslında. Ama biliyorsunuz. Epey sansasyonel bir süreç yaşandı. İşi Çinlilere verecek gibi olduk. Sonra G20 zirvesi öncesi ihaleyi iptal ettik. Çünkü hep siyaset, tek siyaset… Zaten o ihalede alınmak istenen şey tam olarak bu günlerde yaşadığımız sıkıntıya da ilaç olacak bir şey değildi. Teknoloji transferi falan dedik, o da içeriye karşı yapılan siyasetti işte…

Ha bu arada, Malatya ve İncirlik’teki Amerikan üslerine her fırsatta peki bunların burada ne işi var diyerek anti emperyalizm yapan ulusalcıları da yanaklarından öperim yeri gelmişken. Eğer koşullanmalarını bırakıp bir anlığına mantıklı düşünerek bir Doğu Akdeniz haritasına bakma şansları varsa en büyük kozumuzun oralardaki ABD varlığı olduğunu anlama olasılıkları var…

Bir Su30’un bir F16 ile yan yana park etmiş şekilde çekilmiş bir fotoğrafına bakarken bir sürü şey düşündüm. Ruslar bu uçakları dünyanın pek çok ülkesine satıyor. Aslında Rusya, Amerika’nın NATO tekelini saymazsanız en büyük silah ihracatçısıdır. Bizim durumumuz bir bakıma Norveç’le somon, Almanya ile otomobil, Amerika ile uzay teknolojileri kavgasına girmek gibi.. Bizdeki yorumcular Putin’in Rusya Federasyonu’nu dağılan Sovyetler Birliği gibi göstermek için illüzyon yaptığını anlatmayı çok seviyorlar. Gerçek olan ise şu ki, askeri bütçesi yanına yaklaşılmaz boyutta olan ABD’nin ürettiği şeylere alternatifleri hâlâ ve kesintisiz olarak üretebilen tek ülke Rusya’dır. Bu da onları en azından bu açıdan hâlâ Sovyetler yapmaya yeter..

Bir başka grafiğe, konuşlandırılan S400’lerin aktif radar kapsama alanına bakarken de bir sürü şey düşünüyorum. Güneyde İsrail’in tamamı, kuzeyde Ankara kapsama alanı içinde.. Suriye’nin neredeyse tamamı kapsama alanı içinde..Uçak düşürme olayı ile Rusya’nın bizi (aslında Amerika’yı) yemlediğini düşünmek hiç de komploculuk gibi gelmiyor. Ah uçağımı düşürdüler oysa ki teröristlerle savaşıyordum diye yaygara koparıp, Suriye hava sahasını domine etmek için kendine legalite yaratıyorsun. Oyun kurucu olmak böyle çıkışlar yapmayı gerektiriyor elbette. Bu bir liderlik meselesi olduğu kadar kaba kuvvet meselesi aynı zamanda. Nitekim bu bilgilerin üstüne, ABD’nin (ve buna bağlı olarak bizim) “ihtilaflı” bölgelerdeki uçuşlarımızın bıçak gibi kesildiğini öğrenince düşüncem pekişiyor.

Bence Cumhurbaşkanı da kimin ateşle oynadığını, kiminse ateşin kendisi olabileceğini bal gibi biliyor. Ama siyaset… İnsan yapabileceği şeyi yapıyor sonuçta… Rusya ve İsrail bizim bu bölgede daima iyi geçinmemiz gereken iki ülkedir. Ben ülkemizin yönetiminde söz sahibi olsam koşullanmam kesinlikle Rusya ve İsrail ile dostluk kurmak, onlara tavizler vermek yönünde olurdu.

Düşüncelerinizi yazın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.