Modernizasyon

Tanesi 11,7 milyon dolardan tam 54 adet F4 uçağı İsrail tarafından 1998-2003 yılları arasında modernize edildi.
Bu tarihten beri, bu uçaklardan 12 tanesi, çeşitli sebeplerle düştü.
Bu havacılık için oldukça yüksek bir kaza oranı mıdır? Olabilir…

Havacılık demişken, bu alandan başka bir örnek verelim: Cumhurbaşkanlığı için yeni alınan uçağın bedeli 185 milyon dolardır. (Maliye Bakanı’nın Kasım 2014’te verdiği sayıyı esas kabul ediyorum, bu maliyete iç donanımın tüm kalemleri dahil mi, bilmiyorum).

Bizim silahlı kuvvetlerin bünyesinde çoğu tip C olmak üzere 240 adet F16 ve 60 adet kadar da F4 var. Yani, sözünü ettiğimiz modernizasyon, toplam hava gücümüzün “önemli” bir kısmını oluşturuyor. O dönemde ordu sadece 70’li senelerde envanterine girmiş F4’leri değil, başka silahlarını da modernize etmeye girişmişti. Ki bu dönemde bu işin iflas etmiş bir İsrail firmasına yaptırılması, kaybolan helikopter motoru vs.. gibi konular epey bir gündem oluşturmuştu.

Sonra köprünün altından epey su aktı. Dünya liderliğine oynayan bir ülke olduk. Dünya beşten büyüktür falan demeye başladık.
Düşen savaş uçakları bize 12 yıldır aslında pek bir şeyin değişmediğini çok güzel anlatıyor halbuki..

Bu arada özellikle not etmek istediğim bir şey var: Ben asla İsrail’in bunları modernize etmesini eleştirmiyorum. Yine birbirimize hamaset yapalım, güçlüyüz diyelim, mühendislerimiz harikalar başarıyor diyelim ama gidelim, bu işi yapacak adamlara parasıyla da yaptıralım. Bizim savaş uçağı modernize etmek gibi bir kapasitemiz olmayabilir. Bilgi ve teknik beceri “biriktirmesi” gereken kurumları siyaset yozlaşmasına kapalı tutmayı başarabilirsek gelecek için yine de bir umudumuz olabilir.

Ama son 12 yıldaki performansımız bu yolda olmadığımızı gösteriyor. Yarın siyasetin gündemi ne olursa olsun, işe yarar silahlara sahip olmak için gidip birilerine yamanmak zorundayız..

Peki niye böyle oluyor? Buna pat diye cevap veremem. Ama en “başarılı” gözüktüğümüz inşaat sektöründen bir dış alım örneğiyle iddiamı detaylandırabilirim. Sizi aptal yerine koymamak adına, bu kadar açık örneklerin ardından da yorum yapmadan yazıyı bitiririm:

İlk asma köprümüzü yaptırdığımızda sene 1970’ti. Köprüyü Japonlar yaptı. GSMH 1000 doların altındaydı.
Aradan 45 sene geçti.. Şimdi GSMH’miz 10 bin doların üstünde.. Ama köprüyü yine Japonlar yapıyor.


NOT: Bu yazıyı yazarken internette yaptığım küçük araştırma esnasında kazaları İsrail’in suikasti gibi anlatmaya çalışan bir yere denk gelince teknoloji, mühendislik ve modernizasyonla ilgili yazdığım yorumları yazıdan çıkardım. Uçağın üretici firması olarak McDonald yazıp sonra İsrail bize komplo kurmuş galiba lan diyebilen bir zihniyet, işi özetliyor ve tüm yorumları anlamsız kılıyor.

Düşüncelerinizi yazın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.