Biz mi yiyoruz bizi mi yiyorlar?

Dışarıda yemek yemeyi kastediyorum.

Ne zaman evde vakit bulup yemek yapmaya kalkışsam ortaya dışarıda yediğim pek çok şeyden daha lezzetli sonuçlar çıkıyor.  Bunu, “kahretsin ne süper yemek yapıyorum ben” demek için yazmıyorum (yazsam n’olur ki, bu benim blog’um değil mi).

Fırında Bezelye

Fırında Bezelye

Ama bu işin benim yetenekli biri olmam dışında yönleri de var.

Düşünsenize, bu işte bir sorun yok mu?
Ben, böyle ara sıra, o da çok zaman ayırmadan, dışarıda yediğim pek çok şeyden daha lezzetli bir yemeği evde kendi başıma yapabiliyorsam, o zaman dışarıda bu işi profesyonel olarak yapan adamlar ne iş hacılar?

Sıradan biri, sıradan malzemelerle çok da özenmeden sizinkinden daha iyi iş çıkarabiliyorsa sizin işte bir yanlışlık yok mudur?

Kendi adıma düşüneyim… Ben program yazdığımı iddia ediyorum ama ara sıra bu işlere bakan herhangi bir amatör, bir pazar öğleden sonrasında benimkinden daha işe yarar firmware’ler çıkarıveriyor. E ben niye bu işi yapıyorum, ben neciyim ulan diye kendi kendime sormaz mıyım?

Sen dandik yerlerde yemek yiyorsan bu tüm lokantaların/aşçıların suçu mu diye düşünebilirsiniz. Cevabım en kibar haliyle “hadi len” olur. Sonuçta benim yemeklerimin bütçesi dışarıda yenen bir yemekten çok daha düşük oluyor. O yüzden elbette kıyaslamamı herhangi bir yerde 10 küsur liraya yiyebileceğiniz bir öğle yemeği ile yapacağım, lüks bir otelle ya da restoranla değil. O konuya girersek zaten muhabbeti efektiflikle bitiririm. Bir balık lokantasında tabağa alay eder gibi dizilmiş 6 tane istavrite vereceğim paraya balık halinden bir kasa Norveç uskumrusu alıyor ve o balıkları sayısız akşam yemeği için şekilden şekile sokuyorum.  Sakın bana esnaf lokantası yok kamyoncuların durduğu yol üstü lokantaları falan geyiği de yapmayın. Ben de bu memlekette yaşıyorum. Hatta örnek olarak verebileceğiniz yerlerin işletmecilerinden tanıdıklarım bile oldu daha önce. O adamların yemek denen şeye, oraya yemek yemeye gelmiş insana ne gözle baktıklarını iyi bilirim.

İşin sağlık kısmına ise hiç girmeyelim, bu bambaşka bir mesele zaten. Ben evde özellikle uğraşsam, yemeği mutfakta değil tuvalette yapsam  bile dışarıda yapılanlar kadar pis ve sağlıksız yemekler yapamam sanırım.

Yazıyı bir sonuçla bitirmek gerek şimdi. Şöyle diyeyim: Evde yemek yapın, bundan zevk alın. Ya da zevkini bırakın, bunun gerekliliğine odaklanın. Dışarıda sizi kazıklıyorlar. Hem de sağlığınızla oynuyorlar. Evde yapılan yemek güzeldir!

Düşüncelerinizi yazın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.