Bu kutlu yürüyüş…

Politikaya kutsal anlamlar yüklenmesine dayanamıyorum.
Yeni başbakanımız Davutoğlu bunu pek sık yapıyor.
Bir insanın niçin politika yaptığı o kişi özelinde tartışılabilir, kabul ediyorum. Ancak bir ülkedeki siyaset “ortamı” ise genellemeye daha açık bir kavramdır. Bir ülkedeki siyaset ortamı, o ülkenin hakim kültürünün yönetim ve organizasyon kapasitesini yansıtır. Hakim kültürün kamu düzenini algılayış şeklini yansıtır.
Bizimki gibi ülkeleri Norveç, Almanya ya da Japonya gibi ülkelerle kıyasladığınızda politikacıları değil aslında toplumsal düzeni, hakim kültürü ve ahlak anlayışını kıyaslamış olursunuz.

Politika kutsal değildir. Hatta, kutsallığın yakınından bile geçen bir şey değildir. Politika, ülke yönetiminde söz sahibi olmak için atılan yalanların kurumsallaşmış şeklinden ibarettir. Ama siz politikanızı, söz gelimi kutlu bir yürüyüş, kadim bir iradenin sürekliliği, kutsal bir mücadele olarak göstermeye çalışırsanız eninde sonunda arkasına saklandığınız o kutsallıkların politikanın sıradanlığı içinde kirlenmesine neden olursunuz. Bu da her şeyden önce kutsallarına saygı duymak yerine onları kullanarak var olmaya çalışan zayıf biri olduğunuzu gösterir.

Biz çocukluk ve ilk gençliğimiz boyunca bunun Atatürkçülük adına yapılmasına tanık olduk. Şimdi de, kutsallaştırma, muhafazakar politikacıların neo-Osmanlıcılık hayallerini maneviyatçı ve milliyetçi bir dille bize anlatmaları şeklinde sahneleniyor.

Davutoğlu konuşurken insan konuşan kişinin hangi sıfatla, neden söz ettiği konusunda tereddüde düşerek onu dinliyor: Biz dünyanın mazlum halklarının sesi olmak ve onların göz yaşlarını silmek için mücadele edecekmişiz… Devlet uluslararası bir hayır kurumu değildir. Ülkeler nihai hedefi tüm dünyaya kendi dünya görüşlerine göre bir barış ve huzur ortamı dikte etmek olan bir politikayı güdebilirler. Ama sonuçta bir devletin bunu yapmadaki yöntemi, yani ilk amacı vatandaşlarının huzurunu, zenginliğini ve refahını sağlamaktır. Evine doğru dürüst ekmek getirmeyen, çocukları arasındaki kavgayı çözemeyen bir babanın mahallenin bilgesini oynaması gibi bir şey olur aksi…

Sanırım Başbakanın bu irrasyonelliği, onun sosyal bilimler alanından gelen bir akademisyen olmasından kaynaklanıyor. Dandik inşaatlar yapıp spekülatif fiyatlarla pazarlamaya çalışmaktan başka bir ekonomik faaliyeti olmayan bir ülke, hangi soft/hard power’ıyla dünyaya bir şeyler dikte edebilir? Ekonomisi gerçek bir şeylere dayanmayan, çok güçlü olmayan bir ülke nasıl dünyadaki mazlumların gözlerinin yaşını silebilir? Kendi sınırları içinde milyonlarca insanını düşman gören, belli bir politik görüş, bırakın politik görüşü bir kişi hakkında belli bir kanaati bile anında düşman olarak kodlayan bir yönetim dünyaya neyin örneği olabilir, kime ne anlatabilir? Futbolundan adaletine, trafiğinden belediyeciliğine kadar her organizasyonuna vıcık vıcık Ortadoğululuk bulaşmış bir ülke dünyaya nasıl rol model olabilir?

Bu örnekler bir kitabı dolduracak kadar uzatılabilir. Anlatmaya çalıştıkları şey ise aynı: Politikanın amacı insan mutluluğunu artırmak, ekonomik zenginliği sağlamaktır. Binlerce yıldan beri süregelen bir iradenin devamı olmak ya da olmamak bir kişinin liderliğini aşan bir durum. İnsanlara adalet, kamu düzeni, refah, ekonomik fırsat eşitliği ve kaliteli bir eğitim sağlamadan onlara kutlu yürüyüşlerden söz etmeniz sadece komiktir bence..

Daha toprağın altındaki madencilerine ulaşamadan yer yüzünün her tarafına nizam vermekten söz etmek… Hiç hoş bir şey olmadığını söyleyeyim, aklımdan geçenleri siz tahmin edin…

Düşüncelerinizi yazın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.