IŞİD

Bahsedilirken sürekli “terör örgütü” vurgusu yapılarak aşağılanmak, bir bakıma küçük görülmek istenen ancak ne ideolojisi ne de kapasitesi olarak asla terör örgütü kabul edilemeyecek örgüt.
Terör son on yılda dilimize iyice yerleşmiş bir yaftalama biçimi. Bunu genellikle “düşman” kelimesi yerine kullanmaya başladık. O yüzden IŞİD’e terör örgütü denmesini reddediyorum. Zaten bu insanlar terörist falan da değiller..

IŞID savaşçıları pek çok yönden, gerçek anlamıyla teröristlerden ayrılıyorlar. IŞİD savaşma kapasitesi çok yüksek bir organizasyon. Bu kadar kısa sürede böyle bir insan gücü elde etmiş olmalarını çarpıtılmış İslam yorumu, psikopatların kariyer planlamasında onları tercih etmesi ya da sadece beyin yıkama ile açıklayamazsınız.

Ve bence en önemlisi, Suriye ve Kuzey Irak’ta yaptıkları, onaylayın ya da onaylamayın devletimizin politikalarıyla örtüşüyor. Orada varoldukları her saat bizim işimize geliyor.
Çocukluğundan beri Kuzey Irak ve Suriye’yi PKK terörünün yatağı olarak dinleyerek büyümüş biri olarak bu, terörist diye küçümsemeye çalıştığımız savaşçıların oraları nasıl birkaç ayda hallaç pamuğu gibi attıklarını görünce aklım karışıyor. Bizim için, dünyaya bir gök taşı çarpması kadar kötü ama önlenemez bir gelişme gibi olan güney sınırlarımızda bir Kürt devleti kurulması sürecini bu adamların nasıl birkaç ayda tersine çevirebildiklerini görünce onlara sempati duymaktan çok tankı, uçağı topu tüfeği, derin stratejik vizyonu ve politikalarıyla bu oluşumu çaresizce seyreden kendi devletimden utanmadan edemiyorum.

Sanki Suriye ve Irak IŞİD’den önce güllük gülistanlık yerlerdi de bu adamlar gökten zembille inip buraları kana buladı gibi bir hava oluştu. IŞİD olmasaydı da bu kan akmaya devam edecekti hem de gelişmeler bizim için daha da kötü yönde olacaktı.

Şiddete sempati duymak gurur verici değil. Ama madem burada herkes bırakın ideolojiyi, ırkına veya mezhebine göre pozisyon alıyor; ben de o zaman IŞİD’den nefret etmiyorum arkadaş! Hele aşağıdaki fotoyu görünce insan gülümsemeden edemiyor. Ne terörist örgütü ulan! Bu bir savaş/aksiyon filminin afişi olmalı:
ISID

Düşüncelerinizi yazın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.