BlackBerry Q5

Gerçek tuşları olan bir QWERTY klavye ile yazmaya ekrana dokunmaktan daha sıcak baktığım için akıllı telefon çözümü olarak tercih ettiğim gayet makul fiyatlı cihaz. Akıllı telefon benim için mail yazabilmek, PC ile eşitlenmiş takvim ve not kullanabilmek, bazı dosyaları açabilmek ve bazen belli bir web sitesine girebilmekten ibaret.

BlackBerry bu işlerin hepsini yapan ciddi ve şık bir cihaz. Metin yazma hızı ve seçenekleri gerçekten çok hoş. Bununla blog bile yazılır. Tek sorunlu yanı SAR değerinin biraz yüksek olması. Uzun konuşmalarda jack tarafına ferrite toroid takılmış kulaklık kullanmak akıllıca olabilir.

Cihazın, işinizi görmeye odaklanmış ciddi bir şey olduğunu PC’ye bağladığınızda da bir kere daha anlıyorsunuz.

Geçen gün koşarken alet elimdeydi. Birden bir yerden atladım ve alet kılıfından fırladı. Havaya doğru yükseldi ve 2m’den fazla bir mesafeden çat diye beton zemine düştü. Yerden aldım baktım hiçbir sorun yoktu. 2 küsur bin liraya alacağınız bir telefonu da koşarken havaya fırlatıp betona düşmesini denememiz lazım kıyaslamak için, biliyorum. Ama yine de bunu bir güvenilirlik ölçüsü olarak alabilirsiniz.

Pil ömrü, benim çok önemsediğim bir kriter ve Q5 bunda da fena sayılmaz. Benim ortalama kullanımımla iki şarj arası 3 gün gibi bir süre oluyor. Bu, benim için kabul edilebilir.

İşletim sistemini Android, IOS ya da Win Mobile ile kıyaslamaya bu mecrada gerek görmüyorum. Bir telefonda işletim sistemi benim için fazla geyik bir konu. Koskoca PC’lerde pek çok işi browser içinden yapabildiğimiz bir çağa gelmişiz, iyi bir browser’la yapılacak 30 iş için 30 app yüklemek neden gerekli diye sormaya da gerek yok. Javadır Java deyip geçeceksiniz.

 

Düşüncelerinizi yazın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.