Ben Başbakan olsam..

Ben Başbakan olsam kesinlikle bana sempati duyanlarla arama en azından kamusal alanda bir mesafe koyardım.

Bunun yerine, enerjimi bana sorular soran, icraatlarımı eleştiren ve benim kötü işler yapıyor olmamdan kuşkulananlarla irtibat kurmaya harcardım.

Bana “yalakalık” yapıp yapmayacaklarını anlamak için çevremdeki insanları, yandaş olma potansiyeli taşıyan gazetecileri ve aydınları düzmece bazı gündemler yaratarak yemlerdim. Aslında inanmadığım bazı şeyler söyler, çaktırmadan aslında yapmayacağım bazı şeyleri yapacak gibi davranırdım. Eh, başbakanım ya, bir gündem belirleme gücüm olurdu ve bunu bazen zigzaglar çizerek eteklerime yapışan sülüklerden kurtulmak için kullanırdım.

İktidar nimetlerinden yararlanma ümidiyle  bana sokak ortasında bir cinayet işlesem destek verecek kadar karaktersiz tipleri kendimden tamamen uzak tutardım. Böylelerinin dostluğuna ihtiyacım olmadığı gibi düşmanlığından da korkacak halim yok. Bana yapacakları muhalefet cevap vermeme bile gerek olmayacak kadar zavallıca olurdu nasıl olsa…

Zaten muhalefet, kaçınmaya çalışmam gereken bir şey de değil. Bu ülkede iyi bir şeyler yapmanın bir çok zibidinin küfrünü dinlemek zorunda kalmak demek olduğunu bilerek bu işe girmiş olurdum nasıl olsa.

İktidarımın özgüvenini haklısınız efendim diyen kapı kullarının yalakalıklarından  değil sürekli tartışılmaya ve sorgulanmaya açık bir durumdayken kendimi ifade edebilmemin zerafetinden alırdım.

Beni beğenmeyenler, dünya görüşümü paylaşmadıkları için her yaptığıma kötü diyecek sabit fikirliler böylece her zaman zorda olurlardı. Ne hakkında atıp tuttuğundan bile haberi olmayan gözü dönmüş militan “aydın”lar karşılarına geçip onları dinlemeye başladığımda, “ee konuş bakalım, sonra?” dediğimde nasılsa rezil olurlardı. Ben dersime hep çalışırdım. Kavga etmek yerine dersine çalışmanın bu ülkede sizi nasıl kolayca milyonlarca insanın üstüne taşıyıverdiğini biliyorum nasılsa…

Bana karşı haklı bir eleştiri yapılmasını elimden geldiğince pahalı bir iş haline sokardım.

Ayağa düşürmezdim.

Haklı bir eleştiriyle karşılaştığımda da onu bedava bir kaynak olarak büyük bir zevkle alır kullanırdım.

Düşüncelerinizi yazın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.