L6207

Küçük bir step motoru sürmek için yaptığımız küçücük bir kartta L6227 kullanıp, onun başarısını görünce, daha büyük bir DC motor sürücü işinde de kullanmayı tercih ettiğim DMOS çiftli H köprüsü çipi.

Ben bir hataya düştüm, başkaları düşmesin: L6206’nın datasheet’ine bakıp, onun iki H köprüsünün paralel yapılabildiğini görüp, bu L6207 ile aynı deyip bu paralelleme işini L6207’de de uygularsanız tuzağa düşmüş olursunuz. Çünkü esasında bu iki çip birbirinden farklı. L6207’de her köprünün ayrı PWM sürücüsü var. Ayrıca aşırı akım koruması yapıları da farklı.

Benimkisi gibi işlerde L6206 daha uygun: Bize ayrıntılı bir PWM kontrol gerekmiyor, bu işi EN piniyle kendimiz hallediyoruz. Aşırı akımda otomatik kapanma da bize bağlı olsa iyi olur, OCD pinleri ayrı uçlara çıkıyor. Akım eşiği ayarlanabilir, üstelik bir pine bağlanan bir direncin değeriyle, bunu kullanırız. Paralel bağlama da basitçe mümkün. A ve B köprülerini paralel çalıştırabiliyoruz. Ayrıca, aşırı akım denetimi için şönt direnç de gerekli değil. Bu tasarımı basitleştiriyor.

Düşüncelerinizi yazın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.