Tape

Politikadan, onun da en rezil şark usulü olanından başkasından anlamayan bir takım tiplerin şu sıralar sıklıkla yazıldığı gibi okudukları kayıt ortamı.

Günümüzde şantaj için kullanılan hiçbir kaydın sabit çizgisel hızlı bir magnetik bantın üzerine yapıldığını düşünmüyorum ve  politik maymunların önemli bir kısmının tarihsel nedenlerle bu ismi kullandıklarına hüsn-i zan etmek istiyorum ancak  IPhone’larının içinde küçük makaralar olduğunu düşündüklerinden şüphelenmiyor da değilim.

Senelerdir teyp diye bir kavram memleketimizde var çünkü. Araba teybi kavramı magnetik bantın popülerliğini yitirmesinden sonra da kullanılageldi. Şimdi tape tape tape diye konuşup duran çok bilmiş tipler ne zaman kimden duydu bunu, emin değilim.

Tape deyince akla gelen ise kasettir. 120us EQ, metal bias, CR02, high precision mechanism, headroom extension vs. kavramları şimdi he deyince bu işlerle uğraşanların bile muhtemelen hatırlamayacağı teknik nostaljiler olarak hafızamızda yerini koruyor.

Siz ne anlarsınız tape’den, biasing’den,PCM’den, uLaw’dan, sampling’den, jitter’den  ulan düdük makarnaları diyesim geliyor tape tape tape dediklerini duydukça…

Düşüncelerinizi yazın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.