Sony Vaio SVF1532

10 ay kadardır kullandığım, bir sabah açmaya çalıştığımda hiçbir hayat belirtisi göstermeyerek beni yüz üstü bırakan hayırsız zımbırtı. Muhtemelen inverter/anakart gitti, çünkü besleme bağlayınca güç LED’i bile yanmıyor.

Sony Vaio destek hattını aradığınızda kısa sürede size pek yardımcı olamayacaklarını anlıyorsunuz. Ben sitede verilen mail adresine kısaca bir şikayet yazdım. 15 dakika sonra beni aradılar, kibar bir şekilde yapmam gerekenleri söylediler. Demek ki ağlamak gerekiyormuş.

Tamir için cihazı götürdüğüm servis ön camında “uydu ayarı yapılır” yazan eski moda bir TV tamircisi. Hadi bizim laptop zaten gariban işi.. Şunu düşünmeden edemedim: Deli bir paraya deli bir Bravia TV alacaksanız bilin ki onu aldığınız şaşaalı ortamdan çok daha beter bir yerde tamir ettirmeye çalışacaksınız.

Yazıyı uzatmayayım. Bu bilgisayarı henüz almadıysanız gidip Toshiba ya da Asus alın. Yok aldıysanız yapacak bir şey yok, güle güle kullanın, berbat bir şey de değil sonuçta.

İnce ve şık, şaşırtıcı bir ses çıkış gücü var, ekranı güzel. Ancak berbat bir Mouse pad’i var. Ben böyle bir şey görmedim arkadaş. Bunu kullanmak neredeyse imkansız. Board bile çizebildiğim touch PAD’lerden (Siemens Amilo) bir pdf’in içinde gezinmeme izin vermeyenlere ( aha bu Sony) doğru evrilen bu teknolojiyi anlayamıyorum. Ekranların dokunmatik olmasının neredeyse bir insan hakkı öğesi gibi algılandığı bir dönemde gerçekten dokunmatik olması gereken bir şeyin bu kadar tuhaf çalışıyor olmasına bir anlam vermek güç. Kablosuz küçük bir fare artık bu bilgisayarın standart bir parçası gibi oldu bende. Allahtan 4 tane usb portu var.

Ayrıca klavyesi de hiç başarılı değil. Bunu, aniden başka bir laptopla yazmak zorunda kalırsanız çok iyi anlarsınız. Uno 60S’i tüpten benzine almak gibi oluyor şu anda Toshiba ile bu yazıyı yazmak.

Bu arada, bu bilgisayarla beraber gelen yazılımlar da oldukça etkileyici: Play Memories diye bir şey var mesela. Viski şişesinin kapağına yakışacak bir ismi bir programa vermişler.. Bu ne lan dedim kaldırmaya çalıştım. İşlemin tamamlanması yaklaşık 5 dakika sürdü.

Ayrıca Vaio Control Center diye bir şey de var. Benim gibi wireless’dan bir ağa Ethernet’ten başka bir ağa bağlanıyorsanız bu şey yüzünden internet kullanamaz hale gelebiliyorsunuz. Ben bununla uğraşmaktan bıkıp çareyi onu da silmekte buldum. Ha, onu kaldırınca klavye aydınlatma ışıkları sürekli yanmaya başladı, belamı da böylece bulmuş oldum.

Zaten ilk defa win8 kullanıyorum. Şikayetçi olsam da bir şekilde iş yaptırabildiğim bir elemanım varmış onu almışlar yerine bir geri zekalı vermişler, buna iş öğret demişler gibi hissediyorum.
Son olarak; şaşırtıcı ses gücünün bedelini de kulaklık taktığınızda duyduğunuz arka plan gürültüsü ile ödüyorsunuz. Özellikle hassas bir kulaklık kullanıyorsanız düşük ses şiddetlerinde arka plandaki hum (sinyalle ilişkisi olmayan sabit bir uğultu) canınızı epey sıkabilir.

Düşüncelerinizi yazın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.