Kaçıncı segmentteyiz?

Çok net gözlemledik ki, Marmaray gibi iddialı bir mühendislik projesini hayata geçirebilmesi o kesimin bu hükumetten daha çok nefret etmesine neden oldu.

Özgürlükleri kısıtlayan, gerici, gizli gündemi olan ve pek kemalist olmayan biri böyle modern bir hizmeti hayata geçirmemeliydi. Bu onların kafasındaki teoriye aykırıydı.

Neden Bülent Arınç’tan şiddetle nefret ediyorlar biliyor musunuz? Çünkü o kibar konuşan, Türkçe’yi çok iyi kullanan ve üslup yönüyle eleştirilmesi zor biri. Tayyip Erdoğan’ın üst perdeden konuşan kavgacı üslubu onlar için gerçekten harika bir kaçış fırsatı. Bülent Arınç’ta bunu bulamadıkları için Marmaray’dan nefret etmelerine benzer bir sebeple ondan da nefret ediyorlar. Çünkü teoriye uymuyor. Bu, adamların dünyasına varoluşsal bir yanlışlama…

Biliyorsunuz, Marmaray bozulsun, hatta kaza olup insanlar ölsün diye resmen dua ettiler. Hatta mühendisler odası birliği diye bir yer (evet Türkiye’de öyle bir yer var, hayat şaşırtıcı) adına konuşan biri tüplerin su sızdıracağı ile ilgili kaygılarını (temennilerini) dile getirdi.

Dün de internette bir video vardı. Bir yerden su sızıyor, bir Erikli pet şişesi var, videoyu çeken elemanlar kendi aralarında konuşuyorlar. Elemanlardan birinin diğerine kaçıncı segmentteyiz diye sorduğu duyuluyor. Diğeri cevaplıyor: 13.

TCDD bunları ciddiye almış ve bir açıklama yayınlamış. Onların açıklaması kısa. Aslında söylemek istediklerini söyleyebilecekleri bir platform olsa eminim ortaya iyi bir mizah çıkardı. TCDD kısaca şöyle diyor:

Tünel su falan sızdırmıyor, bu arada Marmaray’da 13. segment diye bişey yok!

Orantısız zekalı direnişçiler yetenek yarışması seyredeceklerine biraz belgesel kanalı izleseler daha gerçekçi palavralar üretme kapasitesine sahip olabilirler.. “Gerçek” hayatın mühendislik ve teknoloji problemleri ile “özgürlükçü kentli aydın vatandaş” denen prototipin bilgi ve algı kapasitesi arasında henüz o kadar büyük bir uçurum var ki TV’den falan izleyip bu konudaki görgülerini biraz artırmaları ortaya çok daha zengin bir mizah çıkarabilir.

Çünkü şu an üretmeye çalıştıkları şehir efsaneleri bile çok çocukça ve bu şu anki haliyle gerçekten “orantısız zeka”.

Düşüncelerinizi yazın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.