Yeni medya!

“Gazeteci milleti denilen millet, Türkiye’nin gelmiş olduğu ortalama entelektüel seviyenin altında. Bunu sadece iktidar yanlıları için değil, hepsi için söylüyorum. Türkiye’de çok daha iyi analizler yazabilecek, bizi aydınlatacak kişiler var. Fakat medya, bir çete. Ta başından beri aynı insanlar, her gün, her şey üzerine yazıyorlar. Her konunun bilirkişisiler. Bu bir skandal. Beş gün yazıyorsun ama bir uzmanlığın yok, artık neye rast gelirsen. Baktın o olmadı özel hayatına giriyorsun. Bu mutlaka aşılması gerekilen bir husus. 40 sene haftada 5 kere ne yazılır!”

Ben bunu hep söyledim, hep söylüyorum. Kürşat Bumin de bunu tekrarlamış. Üstelik şimdi bir de işin içine internet medyası diye bir soytarılık da eklenmesiyle bu çıta iyice düştü. Adamların sitesine giriyorsun. O akşam TV’de çıkmış yerli dizilerden 3 tane yetenek yarışmalarından 4 tane haber yapmışlar. Kendini uzaylı gibi hissediyorsun. Bir başkası toplu tecavüzden erkek arkadaşı tarafından kurtarılan bir kadını haber yapmış, haber “fotogaleri”. O kadına birkaç yüz bin abazan internet kullanıcısını daha tecavüz ettirmek için fotogaleri yapmış ahlaksız herifler.

Basında güven sloganıyla senelerce bize paçavra satmış bir başka gazetenin internet sitesi ise şöhretler dünyasının kaşarlarının pezevenkliğini yapıyor resmen.

Bir de biz alternatif basınız diye kendilerinde garip bir kutsallık yaratmaya çalışan, gezi olaylarında taraftarlığı iyice abartmış bir site var. Adamlar geçenlerde redhack’le ilgili bir haber yaparken bu hacker grubunu “dijital aktivizm kollektifi” diye tanımlayıp benim bir süre uzaklara dalıp gitmeme neden olabildiler.. Gezi olayları olurken bir kısım medyanın penguen belgeseli yayınlamasına kızılmıştı ya, bu site çizgisindekiler ise tersinden, artık penguenlerle ilgili bir haber yaparken bile işi geziye bağlama noktasına geldiler.

Bunların yandaş mı candaş mı devrimci mi oldukları ne fark eder anlamıyorum. Sonuçta az buçuk yabancı dili olan, okumaya meraklı, dünyayı takip eden herhangi bir sıradan insan bu adamların entelektüel seviyelerinin çok çok üstüne çıkmış oluveriyor.

İşin içinde entelektüel bir güç olmayınca varolmak için senin gibi düşünenlere gaz vermek dışında bir seçenek kalmıyor. Şimdi çok çok değerli gazetecilerimizin hükümet baskısı yüzünden işlerini kaybettikleri palavralarını dinliyoruz ya.. Niteliksiz birinin varolma sebebi ortadan kalktığı için işini kaybetmesine ben niye üzülecekmişim ona pek cevap veren çıkmıyor. Hele ki o gaz bana işlemiyorsa…

Geçenlerde televizyonda Yılmaz Özdil’i izledim. Ulan dedim. Bu adamdan benim Facebook listemde en az 30 tane var!

Düşüncelerinizi yazın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.