Teknoloji

Görüyoruz ki, insan davranışlarının doğada halen yaşamakta olan diğer primatlarınkiyle ciddi bir benzerliği var. Hele ki bizimki gibi bir ülkede yaşıyorsanız bu primatların nüfus cüzdanı taşıyanlarıyla sokakta, çarşıda, trafikte hep iç içesiniz.

Daha iyi yaşayan insanlar daha mükemmel inançlara sahip oldukları için değil, teknolojinin daha iyisine sahip oldukları için daha “insanca” yaşıyorlar, dünyaya baktığınızda buna itiraz edebileceğinizi hiç sanmıyorum.

Öyleyse sosyal bilimlere, kültüre, ideolojilere ve inançlara fazla takılmamak lazım. Bunlar bizim ayırt edici özelliklerimiz değil. Bizi farklı kılan davranışlarımız, hırslarımız, korkularımız ve inançlarımız  değil, sadece ve sadece aklımız ve ellerimizle yapabildiklerimiz..

Bu yüzden teknoloji, bilim ve mühendislik insan ırkının ayırt edici özelliğidir. İnsanların yüzyıllardır inandıkları, doğru belledikleri, sevdikleri, nefret ettikleri, tapındıkları şeylere bir bakın. Pek çoğu çoktan tarihin çöp sepetine gitti bile. Ama teknoloji adına yaptıklarımız tüm zerafetleriyle ışıldıyorlar ve ışıldayacaklar.

Gelecekteki insanlar bizim yaşantımızdan, doğrularımızdan, inançlarımızdan, kendimizi tanımlayışımızdan, savaşlarımızdan tiksinecek.. Ancak, bir fizik teoremi, bir bilgisayar programı ya da bir roadster otomobil insan aklının eseri olarak sonraki nesilleri bile etkilemeye devam edecek.

mercedes_sls_2

Şu güzelliğe bir bakın.. Bu mühendislik şaheseri, 60 sene sonra muhtemelen koleksiyoncuların elinde şimdikinden bile değerli olacak. Ve bunu yapabilenle yapamayan elbette bir değil. Ve evet, aşağılık kompleksine kapılıp ırkınızla övünmekle elbette haklısınız. Öldüğünüzde öte tarafta ödüllendirileceğinizi düşünmekle elbette doğru bir şey yapıyorsunuz.. Geçmişte yaşamış bazı kişilerle aranızda düşünsel bir paralellik kurarak onun adına konuşmakla elbette haklısınız..

Başka ne yapacaktınız ki?

Mercedes SLS

Bu da neydi şimdi???

Bu bir Mercedes-AMG GT Roadster. 591 beygir gücünde, ehlileştirilmiş bir çeşit yarış otomobili. Biri çıkıp hayır, yarış otomobili diye buna denmez diyebilir. Kavramsal olarak haklı da olur. Ancak 100km’ye 3.7 saniyede çıkan bir alete ben çocukluğumdan kalan bir alışkanlıkla yine de yarış otomobili demeyi tercih ediyorum. Top Gear programında bunu tanıtırken sunucu şöyle konuştu: “bir Ferrari ya da Lamborghini ile kıyaslarsanız bu arabayı almamanız için bir sürü sebebiniz var. Ve bu arabayı almak içinse tek bir sebebiniz var. O da bu arabanın muhteşem olması…”

Yapmak istediğim, politik, ideolojik ve toplumsal tartışmaların soyutluğunun karşısına “bilim ve teknoloji” kavramını koyarken onu da soyut bir şekilde söyleyip geçmekten kaçmak, somut bir şey göstermekti. Ve bir AMG SLS sanırım oldukça somut bir örnek…

Hala anlamayanlar için bir başka örnek: Hepinizin çok çok iyi bildiği bir Alman kimya devi 30’larda Nazilerin gaz odalarının yapımına büyük teknik destek verdi. Günümüzde aynı firma neo-Nazilerin duvar boyamalarını (graffiti) engellemek için boya tutmayan duvar kaplamaları geliştiriyor. Doğrular değişiyor, ama doğru şeyleri yapmak değişmiyor..Naziler kötü ya da birleşmiş hümanist Avrupa iyi demek çok geçici bir şey. Ama doğru kimyasalları üretmek evrensel bir şey.. Anladınız mı?

Düşüncelerinizi yazın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.