Hakan Şükür Türk mü?

İşe bak!

Hakan Şükür “ona bakarsanız ben de Türk değilim, Arnavut’um” dedi diye sosyal medya dedikleri yerin dibine batasıca rezillik ortamında eleştiriliyor.

Hep yazıyorum ya.. Türklük Türklük diye saçmalayan hıyarların büyük bir kısmının iki kuşak evvelinde ne hikayeler yatıyordur.

Biraz da mecburiyetten Facebook denen pazara çıkmak zorunda kaldım dün. Kafayı Tayyip’e klinik derecede takmış bir arkadaş BDP’nin Karadeniz turuyla ilgili bir şeyler paylaşıyor, atıp tutuyor.

Kafayı fena derecede Atatürk’e takmış bir başka arkadaş da hükümetin teröristlerle pazarlık edip memleketi satacağını anlatmaya çalışıyor.

Tabi bunları anlatmaya çalışırlarken kullandıkları betimlemeler, dil, mizansen falan akıllı bir Lessie’nin bize bir şey anlatmaya çalışması düzeyinde. Bu adamlar kullanamadıkları dilin temel öğesini oluşturduğu bir milliyeti bizim adımıza savunuyorlar.

Şimdi de Hakan Şükür..

Bu memlekette soy ağacının birkaç kuşak köküne doğru nereye gittiğini bilen kaç kişi var? Dedesinin doğduğu yerde yaşayan kaç kişi var? Eski milli futbolcu, şimdi milletvekili olmuş birinin etnik kökenini eleştirebilecek belki de en son sosyal ortam bizimki gibi bir ülke olmalıdır!

Hadi geçtik insan insandır demeyi, köken neyi değiştirir demeyi… Çitten atlarken koyunun kıçını görüp alay eden keçi misali, kendi soyu hakkında pek bilgisi olmadan bir Türklük hikayesi tutturup onunla insanları yargılamaya kalkan, o uğruna öleceği palavrasını sıktığı milliyetin ana dilini doğru dürüst konuşmayı beceremeyen (artık yazmaktan bahsetmiyorum) kara kalabalık kim oluyor da insanların mensup olduklarını beyan ettikleri etnik kökene laf söyleyebiliyor?

Kürtler geldi buralara böyle oldu diye dert yanan bıçkın delikanlının birine, epey tehditkar bir havayla, “ulan Türkünden ne hayır gördün de Kürdünden dert yanıyorsun” demiştim, iş oğlana siktir çekmeye kadar varmıştı.

Elin adamı Doğu Avrupa Yahudisinden, Kuzey İtalya köylüsünden, İrlanda serserisinden kahramanlarla dolu bir milli kimlik hikayesi yaratır. Sen senin için hizmet etmiş adamı kimliği için eleştirirsin. Memleketin milletvekilini taşlar, ötekini ben Arnavut’um diyor diye topa tutarsın.

Be gafil! Senin anladığın milliyetçiliği bu memlekete ithal eden adamlar Türk müydüler sanıyorsun? İnsan şu sosyal medya denen rezil ortamdaki tiplere “önce adam olun ulan, sonra Türklüğünüze sıra gelsin” diye bağırmak istiyor. Ama elektronik ortamda değil.. Benim sevdiğim şekilde, gerçek hayatta.. Bir gün denk getirirsem bu yazının şerefine bunu yapacağım…

Düşüncelerinizi yazın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.