Supercomputers

Amerika Birleşik Devletleri, Japonya, Almanya, Çin, Fransa ve İngiltere…

Dünyanın en güçlü süperbilgisayarları listesine baktığınızda bu listenin zirvesini yukarıdaki ülkelere ait kurumlara ve şirketlere ait makinelerin işgal ettiklerini göreceksiniz.

Bu adamların bir ton para harcayıp bu kadar güçlü bilgisayarlar inşa etmelerinin esprisi nedir sizce? Neyi hesaplamaktadır bu bilgisayarlar?

Memleketin kaşarları, sosyal medya sitelerini keşfetti diye bilişimde çağ atladığımızı düşünenlerle bunun üzerine konuşmak isterdim. Ya da artık devrimlerin twitter ya da facebook sayesinde olduğunu düşünen, bu çağda liberalizmden başka çıkar yol kalmadığına inanan, baskıcılığın ve totaliterliğin sonunun bilgi devrimiyle geldiğini düşünen saf liberallerle bu konu üstüne konuşmak isterdim.

Veya, bilgiye ulaşmanın bu kadar kolaylaştığı bir çağda, çevremizde bunca saçmalığa iman etmiş bunca insanın nasıl varolduğuna şaşıran entelektüel insanlarla konuşmak isterdim.

Ama bu konuşmalar hiçbir zaman olmayacaklar çünkü bizdeki aydın insanlar sosyal bilimler temellidirler. Onlar için teknoloji beyaz adamın kabileye getirdiği sihirli alet gibi bir şeydir. Saygı duyar hatta ona tapınırlar. Onun adına kendileri gibi düşünmeyenleri döverler.

Ama onu asla anlamazlar. Temelini dogmatizmden alan bir materyalizm vardır bizim aydınlarımızda. O yüzden kuantum teorisini biraz bilseler (ama önce klasik fizik öğrenmeleri lazım ki burada bu mantık anlamsızlaşıyor) dünyaları tepetaklak olacak.

Siz yine de listeye bakın. Ve ne demek istediğimi anlamasanız da akıllı telefonlarla çağdaş olamayacağımızı bilin. Şapka, takvim, balo ve metreyle olamadığımız gibi..

Düşüncelerinizi yazın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.