Atatürkçülük “dersi”

Bizler iyi eğitim alamadan hayata karışmak, çok şey bilmeden hayatta kalmak zorundayız. Çünkü bizim sistemimizin önceliği bizim doğru ve bol bilgiye ulaşmamız değildir. Sistemimizin önceliği bizi kendisine bağlı kılmaktır. Çünkü sistemimiz, tüm kültleriyle birlikte ancak bu şekilde ayakta kalabileceğini düşünür. Çok şey bilirsek ona hassiktir diyeceğimizi düşünür ki bu kesinlikle doğrudur.

Bu yüzden, eğitim sistemimizin kötülüğünün önceleri bizdeki insan kalitesi düşüklüğü ve sistemli olamama hastalığından kaynaklandığını düşünüyorken sonralarda bunun bir tercih olduğunu anlamaya başladım.

Temel eğitimi geçiyorum şimdilik. İnsanların ilköğrenimde, lisede öğrenmeleri gereken çok temel yaşam bilgilerinden yoksun olarak ortalıkta dolaştıklarını, bu ülkede biraz yaşamış herkes tecrübe etmiştir.

Yüksek öğrenim bizim ülkemizde “aydın” ve “üretken” insanlar yaratmak için tasarlanmamış. İnsanların da yüksek öğrenim görmekteki amacı bir meslek sahibi olmaktan ibaret. Hatta, sadece birkaç yıl daha öğrenci kalmak ve evden uzaklaşmak ve gençliğini doya doya yaşamak için üniversiteye gidenlerin sayısı hiç ama hiç az değil.

Zaten bizdeki “aydın” profiline bakın, üniversitenin aydın insan yetiştirmediğini anlarsınız. Dünya görüşü ve eğilimleri ne olursa olsun herkes gülünç bir biçimde Atatürkçü’dür. (Herkesin Atatürkçü olması neden gülünçtür, ayrıca yazacağım, bedavadan sallamıyorum). Herkes özünde otoriter, kabaca faşist ve tamamen de milliyetçidir. Böyle ilkel bir toplumun zamanında sağ sol diye ideolojik bir eksende ayrışmış olması bana hep mantıksız gelmiştir ki bu ayrı bir tartışma.

Bizim yüksek öğretimimizin amacı, belki duymuşsunuzdur, belki duymadan kendisini yaşayanlardan, onun bir sonucu olanlardansınızdır,  Atatürk milliyetçisi insanlar yetiştirmekmiş.

Tıp, fizik, mühendislik, kimya okuyan bir adama Atatürk milliyetçiliği anlatmak öyle basit bir iş değil elbette. Teknoloji tarihi hakkında biraz fikri olan bir mühendislik öğrencisinin Atatürk milliyetçiliği her ne halt oluyorsa ona ve milliyetçiliğin her türlüsüne burun kıvırmasını nasıl engellerler, doğrusunu söylemek gerekirse zor iş gibime geliyor.. Sanırım ona olabildiğince az şey öğretmekle başarabilirler bunu. Başarıyorlar da. Zaten bizim fen bilimlerinde genellikle başarısız bir toplum olmamızın nedeni bu. Bu alan, kendimizle ilgili palavralar bile atmayı beceremediğimiz, bizim için “zorlu” bir alan. Bu yüzden de basite kaçmış ve tüm yüksek öğrenim öğrencilerine İnkılap Tarihi dersi koymuşuz.

Bu dersi ben de almıştım. İlkokul kitaplarında başlayan “Atatürk” geyiği senelerce kesintisiz sürerken, üniversiteye gelmiş kazık kadar adama her şeyi sil baştan anlatmanın bir kere, kendi sisteminin başarısızlığını kabul etmek demek olacağını düşünmüştüm.

Zaten, bizim İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük derslerinde anlatılanlar ve dersin tarzı komiktir. İnsan o saf öğrenci hali ile bile bunun diğer derslerden biraz daha farklı olduğunu anlar. Zaman geçince, öğrendikleriniz sayesinde palavraları anlamış olmanız bir yana, sadece bu propoganda ihtiyacının zavallılığı bile size sistemin kendisi hakkında fikir veriyor.

Tabi bu tüm öğrenciler için geçerli değil. Okuma, araştırma gibi işleri okulla beraber bırakmış arkadaşların saatleri o yıllarda duruyor. Sistem amacına ulaşıyor. Ortaya da benim hep bahsettiğim şu Facebook terörü çıkıyor işte.

Şimdi üniversitelerden Atatürkçülük dersi kaldırılacakmış. Bir tıp, hukuk ya da mühendislik öğrencisi kitap okumayı seviyorsa, yakın tarih zaten popüler konulardan biridir. Okumaya, araştırmaya başlar, doğru bilgilere kolayca ulaşır. Sonra da kendi dünya görüşünü oluşturur. Bunun için 1. sınıftaki bir sürü gereksiz zorunlu derse bir de resmi yalanlar dersi eklemeye ne gerek var. Zaten o çocuk 18 yaşına gelinceye kadar o palavraları birkaç bin kez dinlemiş oluyor.

Düşüncelerinizi yazın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.