Yaşasın dıp-tısss!

Akşam, evde bilgisayarı açar açmaz ilk işim sakin kafayla İsveç’in Eurovision şarkısını dinlemek oldu. Ama bu şarkının hangi özelliğiyle birinci olduğunu henüz anlayabilmiş değilim. Dünya müziğine eşsiz katkılar yapmış bir ülkenin bu kadar kişiliksiz bir şarkıyla bu yarışmaya katılması mı daha ilginç, birinci olması mı?

Günümüz pop şarkılarının “kişiliksiz” olmalarını bir kenara bırakırsak en affedilmez yanları kesinlikle o insanı yoran ritmleri! Arada aptalca bağrışlar, aslında hiçbir şeye benzemeyen geçişler…

Bir zamanlar iyi bir şarkı için ıslıkla çalınabilmeli derdim. Sonra kriterlerim biraz daha subjektifleşti ama gelmekte olan spastik pop çağını o zamandan görmüşüm sanırım.

Akıllı bir köpeğin hareketlerine bakıp “bize bir şey anlatmaya çalışıyor sanırım” demeyi, bazı insanların tuhaf jestlerine ve beceriksiz cümlelerine bakıp söylemek şeklinde yapılagelen bir espri vardır ya..

Ben şu son yıllarda iyice yaygınlaşan pop-rap türü şarkıları dinlerken bunu hissediyorum. Hem de şakalamacasına değil, sahiden! Yine de bir şarkı yarışmasını böyle bir şeyin kazanması piyano çalmaya çalışan birinin hevesine katkı yapmayacaktır, düşünsenize..

Güzel parçalar topluma verilmiş eşsiz birer armağan değil midirler? Gün ışığından, kem gözlerden sakındığınız pahalı viskinizi içerken, ülkeler arası bir yarışmaya katılmış şarkıları dinleyebilmek fena olmaz mıydı?

Ritm sample’ları birbirinde araklama, bilgisayarın başına oturulup arkadaşlarla yazışırken ortaya attırılıvermiş dandik bir sürü pop şarkısından biri gibi gözüktü bu senenin birincisi ve ne yazık ki daha pek çoğu bana!

Kötü yanı konuşmayı bırakırsak Sırbistan, Moldova ve Macaristan’ın şarkıları  dinleyebileceğim şeylere benziyorlar! Yani arabada çalmaya başlasa değiştirmek için hayatımı tehlikeye atıp teyple oynamam! 🙂 (sanat eleştirmeni zor adam olmalı)

Şarkıya eklenmiş distorsiyon tonları düzleştirilmiş ritm gitar (ki aklıma hep gitarla poz vermiş kaşar popçu kızları getirir) dışında Makedonya’nın parçasının bestesini beğendim.

Ha, pop demeden duramıyorsak bence pop gibi pop İrlanda’nın şarkısıydı! Çıplak ritmli pop şarkı demeden duramıyorsak da Romanya’nın şarkısının nesi vardı?

Düşüncelerinizi yazın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.