Soft Power/Solid Power

AKP Haziran 2011’de yapılan seçimlerde yaklaşık 50% oy aldı. Üstelik Kürt sorununa çözüm olarak öne sürdükleri klasik milliyetçi devlet söylemine ters çözüm önerileri ve ülkenin gerçek sahibi askerler tarafından yapılmış bir anayasayı değiştirme iddiasını da ortaya atma riskini aldıkları bir dönemde bu başarıyı yakaladılar.

Eylül ayında yapılan ciddi kamuoyu yoklamalarında AKP’nin oy oranı 52%’nin üzerinde gözüküyor.  En yakın rakibi, cumhuriyeti kuran parti CHP, AKP’nin yarısı kadar bir oya bile sahip değil. Üstelik kendine tüm kan kaybına rağmen hala merkez medya diyen bir ticari medyanın ve gün geçtikçe daha çok romantikleşip rasyonellikten uzaklaşarak bir anlamda anakronik bir kemalizm öğretisi etrafında “müritleşmiş”  bir kentli orta sınıfın koşulsuz ve sorgusuz desteğine rağmen.  Halk, AKP ve lideri Erdoğan’ın yurt dışı ve içindeki riskli hareketlerinden ürkmüş görünmüyor. Aksine, düzenin değişmesi ve AKP’nin aldığı riskli insiyatifler halk tarafından destekleniyor görünüyor.

Türkiye açısından bu kitlesel AKP desteğini daha ilginç kılan şey düzenin doğal sahiplerinin bu siyasi fenomene yaklaşımında yatıyor. Daha 5 ay önce silahlı kuvvetler yaptığı araştırmalarda AKP’nin ciddi bir düşüş, heyecanlı aydınların tabiriyle bir çöküş içinde olduğunu tahmin ediyor ve stratejisini buna göre yapıyordu. Görevi ileriye dönük güç dağılımı tahminleri yapmak ve strateji geliştirmek olan “kurmay” subayların, burunlarının dibindeki gerçekleri görmekten bu kadar uzak oluşları Nato’nun 2. büyük ordusu konumundaki bir silahlı gücün gerçekte nasıl stratejisiz bir dev olduğunu gösteriyordu.

Türk ordusu şimdilerde bu burnunun dibini göremeyen kurmaylığın başına buyruk 3. sınıf politika icracılığından sıyrılıp dışarıda oldukça radikal hamleler yapan bir diplomatik stratejinin güç arkaplanını sağlamaya alışmaya çalışıyor. Bu, muhtemelen daha operasyonel, daha geniş ve denetime açık silah alımları ve daha gerçekçi bir personel yapılanmasını zorunlu kılacak ve süreç olarak Türk Ordusu’nun bölgesi açısından daha dikkate değer bir güç olmasını sağlayacak.

 

Düşüncelerinizi yazın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.