Bir lisan bir insan!

Bilgi toplumundayız. Basit cihazlarla bile internete her yerden erişebiliyoruz. Sınırsızca herşeye… Dünyalı olmaya hiç bu kadar yakın olmamıştık. Sandığımız kadar “özel” olmadığımızı da, sandığımız kadar “geri” olmadığımızı da anlamamız için herşey gözümüzün önünde. Birilerinin bizi kandırması artık çok kolay olmamalı. Peki neden öyle olmuyor?

Dünya üzerindeki 44 ülke üzerinden toplam 2,3 milyon kişinin katıldığı İngilizce yeterlilik sınavlarının başarı durumuna göre bir ülke indeksi oluşturulmuş.  Türkiye bu 44 ülke içinde İngilizce yeterliliği konusunda 43. sırada yer alıyor.

İlk beşte Norveç, Hollanda, Danimarka, İsveç ve Finlandiya yer alıyorlar..

En basit ve aptalca dezenformasyon kaynaklarının bile (Malzeya oluyoruz, YGS’de sorular şifreliydi, radyasyon bulutları yağmur oldu yağıyor, haftaya İstanbul depremi olacak vs vs..) bu ülkede kolayca insanları inandırması boşuna değil.

milliyet.com.tr ayarında bir internet basınının ülkenin hakim sesi konumunda olması boşuna değil. Bu kadar niteliksiz ve pervasız insanların medyaya, kamuoyuna, insanlara yön verebilmesi boşuna değil…

Bu bir dünya ile uyumluluk sorunu… Bu 44 ülke arasında 43. olmanın sorunu!

Düşüncelerinizi yazın...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.